Leczenie osteoporozy z Viofor

Statystyki jasno wskazują, że osteoporoza dotyczy nawet 3 milionów Polaków. W większości choroba ta dotyka kobiet po 50. roku życia, doprowadzając do zmniejszenia gęstości mineralnej kośćca, a w konsekwencji do niebezpiecznych uszkodzeń i złamań kości. Magnetostymulacja to zdobywające popularność narzędzie medycyny fizykalnej, które stanowi skuteczną metodę leczenia osteoporozy. Dowiedz się więcej o pozytywnym wpływie zmiennego pola magnetycznego na kości i zastosowaniu systemu Viofor w terapii osteoporozy.

Terapia zmiennym polem magnetycznym – metoda fizykoterapii poparta wieloma badaniami naukowymi

Zastosowanie właściwości pola magnetycznego w medycynie nie jest nowością – przez prawie trzy dekady powstało już kilkaset publikacji naukowych, które potwierdzają jego pozytywne działanie na różne tkanki i układy. Warto jednak wyjaśnić czym jest magnetostymulacja i jak oddziałuje na organizm człowieka.

Istotą magnetostymulacji jest wykorzystanie wolnozmiennego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości, które działa na wielu płaszczyznach – zarówno molekularnej, jak i komórkowej. Pole to przenika swobodnie przez skórę i tkanki, stabilizując potencjał błon komórkowych oraz bezpośrednio wpływając na metabolizm komórki, na przykład poprzez zwiększenie aktywności enzymatycznej czy stymulowanie proliferacji i różnicowania się. Dodatkowo, pole magnetyczne wpływa na zawarte w płynach ustrojowych jony, przywracając i utrzymując stan homeostazy w tkankach[1].

Wielokierunkowe korzyści pola magnetycznego w leczeniu osteoporozy

Wśród wielu schorzeń leczonych magnetostymulacją za pomocą urządzenia Viofor, szczególne miejsce zajmuje osteoporoza. Wpływ pola magnetycznego na tę chorobę został udowodniony wieloma badaniami klinicznymi, a co ciekawe – jego działanie wynika z połączenia kilku mechanizmów. Pozytywne działanie magnetostymulacji w leczeniu osteoporozy wynika między innymi z:

  • mechanicznego odkształcenia kości, które stymuluje syntezę DNA i proliferację osteoblastów, a w konsekwencji pobudza osteogenezę, czyli proces kościotworzenia[2];
  • zwiększonej syntezy kolagenu i proliferacji komórek, związanej ze wzrostem stężenia insulinopodobnego czynnika wzrostu 2 (IGF-2) i receptorów dla IGF-2 w błonie komórek kostnych[2];

Publikacje naukowe wskazują na zwiększenie gęstości masy kostnej i jej mineralizację pod wpływem działania pola magnetycznego. Zjawisko to potwierdza wzrost stężenia markerów kościotworzenia, do których zalicza się między innymi osteokalcynę czy prokolagen[5].

Viofor – skutecznie i bezpiecznie wsparcie przy leczeniu osteoporozy

Viofor zarejestrowany jest w rejestrze urządzeń medycznych, a rosnące zapotrzebowanie na zabiegi z jego wykorzystaniem sprawiło, że podlegają one refundacji NFZ. Sprzęt medyczny Med & Life używany jest nie tylko w specjalistycznych gabinetach czy szpitalach, ale coraz częściej zabiegi magnetostymulacji przeprowadzane są przez samych pacjentów w warunkach domowych.

Kto może skorzystać z wyrobów Viofor?

Mogłoby się wydawać, że magnetostymulacja jest metodą terapeutyczną przeprowadzaną jedynie przez lekarzy i fizjoterapeutów, jednak nic bardziej mylnego. Urządzenia Viofor są łatwe w obsłudze i całkowicie bezpieczne w użytku domowym. Coraz częściej naszymi wyrobami interesują się osoby świadome potrzeby odpowiedniej profilaktyki zdrowotnej czy wymagające długotrwałej terapii. Na stronie internetowej Med & Life znajdziesz wszystkie informacje odnośnie zakupu lub okresowego wynajęcia urządzenia Viofor do użytku domowego.

Viofor zdobyły uznanie i zaufanie wśród specjalistów

Magnetostymulacja znalazła zastosowanie nie tylko w skutecznym leczeniu osteoporozy, ale też wielu innych schorzeń, co czyni z niej uniwersalną metodę terapii i profilaktyki w lecznictwie. O wysokiej jakości i skuteczności Viofor świadczy długa lista placówek medycznych, które wyposażone są w nasze urządzenia. Należą do nich liczne szpitale, przychodnie zdrowia, gabinety lekarskie i stomatologiczne, a także centra rehabilitacyjne. Cieszymy się zaufaniem tysięcy specjalistów, co bezpośrednio przekłada się na zdrowie i większy komfort ich pacjentów.

Viofor posiada certyfikat EC dla wyrobów medycznych i zdobył wyróżnienia na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Wśród wielu nagród warto wspomnieć między innymi o:

  • złotym medalu na 54. Światowej Wystawie Wynalazczości Badań i Nowych Technologii „Brussels Eureka”;
  • nagroda w konkursie Polski Produkt Przyszłości 2000, 2002, 2019
  • złotym medalu na międzynarodowych targach „Pomysły – Wynalazki – Nowości” IENA 2002 w Norymberdze.

1.Sieroń A., Kawczyk-Krupka A.: Komórkowe efekty oddziaływania wolnozmiennych pól magnetycznych. Acta Bio-Opt. Inf. Med. 1998, 4, 79-85.

2.Bilska A., Sieroń A., Nowak J., Wiczowski A. Zastosowanie wolnozmiennego pola magnetycznego w leczeniu osteoporozy. Baln. Pol. 1998, 40(3-4), 23-27

3.Stanosz S., Stanosz M., Wysocki K.: Ocena markerów tworzenia kości u kobiet z osteoporozą eksponowanych wolnozmiennymi polami magnetycznymi. Pol. Merk. Lek. 2004, 17, 99, 229-231.