Pole magnetyczne – szansa w leczeniu depresji

Większość osób cierpiących na depresje czuje się lepiej podczas leczenia farmakologicznego.  Jednak duży odsetek chorych (około 30%) źle reaguje lub wcale nie reaguje na leki przeciwdepresyjne. W obliczu epidemii depresji, w której stoimy w XXI wieku, problem ten staje się wyjątkowo istotny. Wielu chorych w dalszym ciągu nie znajdują wystarczającej pomocy. Jedocześnie medycyna wciąż poszukuje przełomowych rozwiązań, które w nieinwazyjny, a skuteczny sposób będą w stanie pomóc milionom osób.

Przez kilka dziesięcioleci standardem w leczeniu depresji lekoodpornej była terapia elektrowstrząsowa EW. Jednakże metoda ta mimo niezwykłej skuteczności niesie za sobą szereg znaczących skutków ubocznych. Do jednych z nich należą zaburzenia pamięci, niekiedy otrzymujące się nawet do 6 miesięcy.

Naukowcy upatrują wielkie szanse w polu magnetycznym i jego wykorzystaniu w modyfikacji aktywności mózgu. Coraz częściej stosowana jest terapia TMS (Przezczaszkowa Stymulacja Magnetyczna), która wykorzystuje silne pole magnetyczne do stymulacji komórek nerwowych mózgu. Podczas zabiegu TMS do głowy pacjenta przykładane jest urządzenie zwane „cewką”, które bezboleśnie dostarcza impulsy magnetyczne i stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za kontrolę nastroju i depresję.

Badania potwierdzają również, że korzystny wpływ na leczenie objawów depresji mają także zabiegi słabym zmiennym polem magnetyczne (magnetostymulacja). W badaniu przeprowadzonym przez profesora Aleksandra Sieronia wykazano znaczną redukcję objawów depresyjnych już po 15 dniach terapii. W porównaniu do grupy kontrolnej, w której pacjenci byli leczeni jedynie farmakologicznie, u pacjentów, u których stosowano zabiegi magnetostymulacji Viofor JPS System, zauważono zmniejszenie objawów o około 40-50%.

Jak widać pole magnetyczne może stać się niezwykle ”zbawienne” w leczeniu depresji lekoodpornej i skutecznie wspomagać farmakoterapię. Terapia polem magnetycznym jest bezbolesna, a zabiegi magnetostymulacji mogą być stosowane zarówno w warunkach ambulatoryjnych jak i komfortowo w warunkach domowych.

Piśmiennictwo:

Pasek J., Mucha R., Sieroń A.: Zmienne pole magnetyczne w leczeniu depresji lekoopornej. Opis przypadku. Baln. Pol. 2006, 68(4), 235-238.

Sieroń A., Hese T.R., Sobiś J., Cieślar G.: Ocena skuteczności terapeutycznej słabych zmiennych pól magnetycznych o niskiej wartości indukcji u chorych z zaburzeniami depresyjnymi. Psych. Pol. 2004, 38, 2, 217-225.

Sobiś J., Jarząb M., Hese R. T., Sieroń A., Zyss T., Gorczyca P., Gierlotka Z., Pudlo R., Matysiakiewicz J.: Therapeutic efficacy assessment of weak variable magnetic fields with low value of induction in patients with drug-resistant depression. Journal of Affective Disorders JAD-04379; No of Pages 6.