Wzmocnij stawy i skutecznie lecz kontuzje oraz urazy sportowe!

Uprawianie sportu niesie wiele korzyści dla zdrowia – wzmacnia wydolność i kondycję, poprawia siłę i zręczność, pozytywnie wpływa na stan psychiczny. Sportowcy muszą jednak liczyć się z ryzykiem wystąpienia kontuzji. Na skutek popełnionego błędu lub niefortunnego zdarzenia może dojść do urazu mięśnia, stawu czy ścięgna.

Terapia Viofor, czyli nieinwazyjny zabieg z zakresu medycyny fizykalnej, wspomaga leczenie urazów i kontuzji, przyspieszając powrót sportowców do „gry”.  Skuteczność działania została udowodniona w ponad 300 publikacjach naukowych i 35 rozprawach doktorskich i habilitacyjnych.

Stawy sportowca

Narząd ruchu człowieka stanowi układ kostno-stawowy i mięśniowy. Zadaniem pierwszego jest pełnienie funkcji podporowej. Ruchy wykonywane w stawach realizowane są dzięki skurczom mięśni szkieletowych[1].

Staw jest połączeniem dwóch lub więcej kości, który umożliwia ich ruchomość oraz gwarantują stabilność. Dzięki aktywności fizycznej wzrasta zakres ruchomości danego stawu. Dodatkowo polepszają się parametry elementów budujących staw, wzrasta elastyczność i sprężystość więzadeł oraz torebek stawowych[1].

Na sportowców czyha jednak wiele zagrożeń wynikających zazwyczaj z nadmiernego bądź nieumiejętnego ćwiczenia. Zaniedbywanie rozgrzewki i nieprzykładanie się do odpowiedniej techniki także może przynieść więcej szkody niż pożytku. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, sportowcy amatorzy i profesjonaliści często skarżą się na ból kolan. To częsta dolegliwość, gdyż są one nadmiernie obciążane podczas aktywności fizycznej. Trzeba mieć świadomość, że choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli najczęstsza z dotykających je chorób, która prowadzi do niesprawności układu ruchu, rozwija się m.in. z powodu urazów, ale też ich nadmiernego obciążania.

Groźne zmiany w stawach – jak walczyć z bólem i działać na jego przyczynę

Viofor jest skutecznie wykorzystywany w terapii stanów zapalnych stawów oraz chorobie zwyrodnieniowej stawów uzyskując redukcję bólu oraz zmniejszenie objawów. Publikacje naukowe z wykorzystaniem systemu Viofor jednoznacznie wskazują na poprawę stanu zdrowia u osób, które cierpią na zwyrodnienie stawów kolanowych. U pacjentów poddanych zabiegom zaobserwowano ustąpienie dolegliwości bólowych, jak również znaczne zwiększenie ruchomości danego stawu[2].

Skuteczność terapeutyczną Viofor, udowodniono także w leczeniu młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów[3]. Co więcej, dotychczas przeprowadzone badania wykazały, że zabiegi Viofor stanowią cenne uzupełnienie rehabilitacji ruchowej w chorobie zwyrodnieniowej stawów – są bezpieczna w stosowaniu i nie powoduje objawów ubocznych[4].

Skuteczne wsparcie w rehabilitacji kontuzji i urazów

Kontuzje dopadają zarówno profesjonalnych sportowców, jak i amatorów. Często nawet błahe urazy mogą na długo wyeliminować z aktywnego trybu życia i zaważyć o przyszłości kariery sportowej. Nie zawsze możemy się przed nimi ustrzec, ale możemy przyśpieszyć proces rehabilitacji i leczenia oraz zapobiegać ich powikłaniom.

Z Viofor następuje:

  • skrócenie czasu regeneracji i przebudowy tkanki kostnej;
  • przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności statyczno-motorycznej;
  • skrócenie czasu gojenia się rany;
  • przywrócenie funkcji uszkodzonych nerwów
  • zwiększenie stężenia markerów tworzenia kości.

Bezpieczna i przebadana technologia

Viofor stanowi uniwersalną metodę terapii i profilaktyki w lecznictwie. Wykorzystuje oddziaływanie bodźców fizycznych. Podczas terapii generowana jest energia w postaci impulsowego pola magnetycznego w różnych zakresach indukcji (magnetostymulacja) lub/ i promieniowania świetlnego w zakresie widzialnym i podczerwieni (ledoterapia). Energie te przenikają przez ciało, oddziałują na różnych poziomach strukturalnych i docierają do każdej komórki.

Viofor posiada certyfikat EC dla wyrobów medycznych i zdobył wyróżnienia na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Wśród wielu nagród warto wspomnieć między innymi o:

  • złotym medalu na 54. Światowej Wystawie Wynalazczości Badań i Nowych Technologii „Brussels Eureka”;
  • nagroda w konkursie Polski Produkt Przyszłości 2000, 2002, 2019
  • złotym medalu na międzynarodowych targach „Pomysły – Wynalazki – Nowości” IENA 2002 w Norymberdze.

Dowiedz się również o zastosowaniu Viofor w regeneracji powysiłkowej!

Bibliografia:

1. Wojtasik W., Szulc A., Kołodziejczyk M. i in., Wybrane zagadnienia dotyczące wpływu wysiłku fizycznego na organizm człowieka, Journal of Education, Health and Sport, 2015, s. 350-37

2. Pasek J., Mucha R., Sieroń A.:Magnetoledoterapia w leczeniu bólu zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych. Acta Bio-Opt. Inf. Med. 2006, 3, 189-191.

3. Dobrzyniecka B., Prusek W., Zaremba-Nizioł B., Cieślar G., Sieroń A.: Badanie skuteczności terapeutycznej i tolerancji zastosowania magnetostymulacji systemem Viofor JPS w leczeniu dzieci chorych na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Baln. Pol. 2004, 66(3-4), 86-92.

4. Janiszewski M.: Wpływ terapeutycznego systemu magnetostymulacyjnego (MRS 2000) na niektóre wskaźniki biomechaniczne narządu ruchu u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Acta Bio-Opt. Inf. Med. 1998, 4, 73-75.

https://www.medandlife.com/magnetostymulacja-w-sporcie-i-dla-aktywnych/