Wpływ zmiennego pola magnetycznego na zmęczenie i wybrane aspekty jakości życia chorych ze stwardnieniem rozsianym
Streszczenie:
Cel badania: Zmęczenie jest powszechnie spotykane w stwardnieniu rozsianym (SR). W ostatnich latach ukazało się kilka doniesień o zastosowaniu pulsujących pól magnetycznych w leczeniu tej opornej na metody konwencjonalne dolegliwości. Celem badania była ocena wpływu zmiennego pola magnetycznego na poziom zmęczenia i wybrane aspekty jakości życia chorych z SR.
Materiał i metody: Badaniem objęto 48 osób z klinicznie pewnym SR, odczuwających nasilone zmęczenie. Czas trwania choroby wynosił średnio 8.5±5,6 roku, a średni wiek chorych 41.8±9,2 roku. Chorych w sposób losowy podzielono na dwie grupy: kontrolną i badaną. W grupie badanej stosowano zmienne polu magnetyczne niskiej częstotliwości generowane przez magnetostynmlator, natomiast grupa kontrolna poddawana była zabiegom na aparacie z opcją placebo. Zabiegi wykonywano 2 razy dziennie przez 6 tygodni. Na początku oraz po 3 i 6 tygodniach oceniono stopień niepełnosprawności na podstawie Rozszerzonej Skali Niewydolności Ruchowej (EDSS), zmęczenie za pomocą Fatigue Severity Scale (FSS) i Modified Fatigue Impact Scale (MFIS), depresję stosując Inwentarz Depresji Becka (BDI), a jakość życia Kwestionariuszem Oceny Jakości Życia w Stwardnieniu Rozsianym (FAMS).
Wyniki: Wykazano znamienne zmniejszenie zmęczenia po 6 tygodniach w grupie leczonej polem magnetycznym w stosunku do grupy placebo zarówno w ocenie FSS (4,1 v. 5,1), jak i MFIS 28,22 v. 39.61). Najwyraźniejsze różnice dotyczyły zmęczenia w wymiarze fizycznym (p – 0.0018) i poznawczym (p = 0.035). Osoby leczone polem magnetycznym po 6 tygodniach deklarowały również lepszą jakość życia (124,3 ± 15,6 v. 96,8 ± 15,2) w ocenie za pomocą kwestionariusza FAMS. Ocena w skali EDSS nie wykazała istotnej poprawy sprawności ruchowej żadnej z grup.
Wnioski: Magnetostymulacja w sposób znamienny zmniejsza poziom zmęczenia w stwardnieniu rozsianym oraz pozytywnie wpływa na niektóre aspekty jakości życia chorych (stan emocjonalny, zadowolenie z życia, myślenie i zmęczenie). Może stanowić alternatywną metodę leczenia objawowego chorych na stwardnienie rozsiane.
Słowa kluczowe:
stwardnienie rozsiane, zmęczenie, jakość życia, zmienne pole magnetyczne
Autorzy:
Waldemar Brola1, Jan Czernicki2, Józef Opara3, Małgorzata Fudala1, Waldemar Węgrzyn1
1- Z Oddziału Neurologii Szpitala Specjalistycznego w Końskich
2- Z Kliniki Rehabilitacji i Medycyny Fizykalnej UM w Łodzi
3- Z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Źródło:
Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego Rzeszów 2010, 2,182-188
Treść artykułu:
WSTĘP
Stwardnienie rozsiane jest powoli postępującą zapalno-demielinizacyjną chorobą ośrodkowego układu nerwowego o nieznanej etiologii. Znamienną cechą choroby jest obecność rozsianych ognisk demielinizacji, umiejscowionych przede wszystkim w istocie białej mózgu, najczęściej przykomorowo [1]. Choroba rozpoczyna się zazwyczaj pomiędzy 20-40 rokiem życia. Złożony patomechanizm choroby i rozsiany charakter zmian powodują, że zarówno obraz kliniczny, jak i przebieg SR jest niezwykle zróżnicowany. Wśród objawów neurologicznych dominują zaburzenia mchowe, zaburzenia czucia, objawy móżdżkowe i zaburzenia widzenia [2]. Coraz częściej zwraca się uwagę na towarzyszące zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych i zaburzenia emocjonalne, które mogą stanowić jeden z istotnych elementów obrazu klinicznego SR. Około 75 – 90% chorych na SR podaje zmęczenie jako jeden z głównych objawów chorobowych, natomiast 20 – 40% jako objaw dominujący [2]. Zmęczenie nie zawsze jest związane z objawami choroby, stopniem niesprawności ruchowej i zmianami w NMR, ale wydaje się, że częściej występuje u pacjentów w okresie rzutu [3]. Może mieć charakter uogólniony (dotyczy wtedy całego organizmu) lub lokalny (np. zaburzenia widzenia lub uczucie zmęczenia kończyn dolnych). Występuje najczęściej po wysiłku i ustępuje po wypoczynku. Unikalną cechą zmęczenia w SR jest jego nasilanie się pod wpływem ciepła (objaw Uhthoffa). Tak zwane zmęczenie wtórne u chorych z SR wiąże się z wpływem przyjmowanych leków, bólem mięśni, zaburzeniami snu oraz ograniczeniem ogólnej aktywności mchowej, spowodowanym np. niedowładami kończyn czy ataksją [2, 3]. Leczenie zmęczenia jest bardzo trudne i złożone, a żadna dotychczas stosowana metoda nie ma potwierdzonej skuteczności. Ważna jest aktywność fizyczna, rehabilitacja, psychoterapia oraz unikanie czynników mogących nasilać zmęczenie, takich jak gorączka, lęk, depresja, ból, zaburzenia snu czy niektórych leków, np. opiatów, benzodiazepin. Leczenie farmakologiczne (amantadyna. modafinil i pemolina) przynosi niewielką poprawę [4-10].
W ostatnich latach ukazało się kilka doniesień o korzystnych efektach magnetostymulacji jako alternatywnej metody leczenia zmęczenia w przebiegu SR [11-13].
Celem pracy była ocena wpływu impulsowego pola magnetycznego generowanego przez magnetostymulator VIOFOR JPS na poziom zmęczenia i wybrane aspekty jakości życia chorych z SR.
MATERIAŁ I METODY
Badaniem objęto 48 osób (26 kobiet i 22 mężczyzn) z wieloletnim wywiadem i klinicznie pewnym SR, leczonych w Oddziale Neurologii Szpitala Specjalistycznego w Końskich w roku 2009. Czas trwania choroby wynosił od 2 do 19 lat (średnio S,5±5.6), a średni wiek chorych 41,8 ± 9.2 lat. Pacjenci byli w różnym stopniu zaawansowania choroby. Ich stan kliniczny został oceniony na 2 do 8 punktów (średnio 4,1) w skali Expanded Disability Status Seale (EDSS) Kurtzkego [14].
Wszyscy pacjenci mieli rzutowo- remisyjny przebieg choroby i stwierdzono u ińch znamienne zmęczenie, które rozpoznawano na podstawie wyników kwestionariusza Fatigue Severity Scale (FSS)[15]. Kryteriami wyłączenia były: zaostrzenie choroby w postaci rzutu, schorzenia psychiatryczne i neurologiczne inne niż SR, wcześniejsze stosowanie zmiennego pola magnetycznego, aktualne leczenie zmęczenia amantadyną lub modafmilem. Kwestionariusz Modified Fatigue Impact Scale (MFIS) [15] posłużył do szczegółowej analizy poziomu i rodzaju zmęczenia w przebiegu badania. Chorych podzielono na dwie grupy: kontrolną i badaną. W każdej z grup było po 24 osoby. Wśród chorych poddanych magnetostymulacji było 14 kobiet (58,3%) oraz 10 mężczyzn (41,7%). Dobór chorych do grup był losowy. Badanie było randomizowane, kontrolowane placebo, podwójnie zaślepione. Protokół badania został zaaprobowany przez regionalną Komisję Bioetyki. Wszyscy pacjenci podpisywali zgodę na udział w badaniu.
Charakterystykę chorych z grupy leczonej polem magnetycznym (grupa badana) i grupy kontrolnej (placebo) przedstawiono w tabeli 1.
W badaniu wykorzystano aparat polskiej produkcji VIOFOR JPS (Med&Life). składający się z generatora pól magnetycznych o niskich warto
ściach indukcji i aplikatora w postaci maty. Aparat zbudowany na zasadzie rezonansu układów biologicznych z pulsującymi polami magnetycznymi, wytwarza niejednorodne pole magnetyczne o częstotliwościach impulsów mieszczących się w przedziale 180-195 Hz [16]. Takie ukształtowanie impulsów ułatwia wystąpienie w organizmie efektów biofizycznych: jonowego rezonansu cyklotronowego, efektu magnetomechanicznego i elektrodynamicznego [16]. Maksymalna wartość indukcji na powierzchni maty wynosi 45 µT. W grupie badanej stosowano matę o polu magnetycznym generowanym przez VIOFOR JPS wg schematu M2P3 i 6 stopniu intensywności amplitudy impulsu przez 6 tygodni 2 razy dziennie. Program, zainstalowany fabrycznie, sterował dynamicznie amplitudą, przedziałami czasowymi zmiany polaryzacji oraz czasem ekspozycji. W grupie kontrolnej stosowano również VIOFOR, ale ustawiony na opcję placebo, gdzie przy identycznym cyklu aparatu pole magnetyczne nie było aplikowane. Nie stosowano innych programów rehabilitacji i fizykoterapii.
Chorych oceniano w dniu rozpoczęcia badania oraz po 3 i 6 tygodniach w skali EDSS, FSS, polskiej wersji MFIS [17] oraz na podstawie Inwentarza Depresji Becka (BDI-II) i kwestionariusza FAMS (Functional Assessment of Multiple Sclerosis Quality of Life Instrument). Zastosowanie Inwentarza Depresji Becka (BDI-II) pozwoliło na ocenę depresji, która często towarzyszy zmęczeniu w przebiegu stwardnienia rozsianego.
Kwestionariusz FAMS służy do samooceny jakości życia pacjentów w zakresie 6 obszarów: zdolności poruszania się, objawów, stanu emocjonalnego, zadowolenia z życia, myślenia i zmęczenia oraz życia rodzinnego i towarzyskiego [18,19]. Pacjent może uzyskać od 0 do 176 punktów. Wyodrębniono 3 poziomy jakości życia: 0-57 pkt – zła, 58-117 pkt – zadowalająca, 118-176 pkt – dobra [19].
Różnice w ocenie zmęczenia i jakości życia w grupie kontrolnej i badanej weryfikowano statystycznie parametrycznym testem t-Studenta. Różnice między grupami potwierdzono za pomocą testu X2– Za poziom istotności przyjęto p < 0,05. Obliczeń dokonano przy pomocy pakietu statystycznego CSS-STATISTICA-PL.
WYNIKI
Pacjenci w grupach nie różnili się statystycznie pod względem płci, wieku i czasu trwania choroby. Na początku badania nie było również znamiennych różnic w ocenie EDSS (test Studenta: t — 1,11), w poziomie zmęczenia (ocena FSS, t= -1,15 i MSIS, t = -1,12), nasileniu depresji (BDI-П, t = -1,21) ani samoocenie jakości życia (FAMS, t = -1,25).
Po zakończeniu badania ocena niewydolności mchowej w skali EDSS nie wykazała istotnej poprawy żadnej z grup (grupa leczona polem magnetycznym 4,1 stopnia w skali EDSS na początku badania, a po 6 tygodniach 3,8, grupa kontrolna odpowiednio 3,9 i 3,8).
Zgodnie z założeniem badania głównym punktem końcowym była ocena wpływu rnagneto- stymulacji na poziom zmęczenia i jakość życia. Po 6 tygodniach zauważono istotną statystycznie poprawę w grupie poddanej leczeniu zmiennym polem magnetycznym w porównaniu do grupy placebo. Różnica była znamienna zarówno w ocenie FSS (4,1 versus 5,1) jak i MFIS 28,22 v. 39.61). Różnice były już widoczne po 3 tygodniach, ale nie były istotne (tabela 2).
Zastosowanie kwestionariusza Modified Fatigue Impact Scale (MFIS) pozwoliło nie tylko na ocenę ogólną zmęczenia, ale na szerszą analizę wszystkich jego aspektów (wymiar fizyczny, poznawczy i psychospołeczny). Najwyraźniejsze różnice na korzyść leczenia polem magnetycznym dotyczyły zmęczenia w wymiarze fizycznym (p = 0.0018) i poznawczym (p = 0.035). Nie były natomiast istotne statystycznie w przypadku zmęczenia w wymiarze psychospołecznym (tabela 3).
Samoocena objawów depresyjnych za pomocą Inwentarza Depresji Becka (BDI) nie wykazała znamiennych różnic między grupami, zauważalna była natomiast tendencja do poprawy nastroju po 6 tygodniach leczenia, zwłaszcza w grupie leczonej polem magnetycznym.
Analiza statystyczna wykazała istotnie lepszą jakość życia w grupie osób poddanych magnetostymulacji w porównaniu z grupą placebo (pcO.005). Osoby leczone polem magnetycznym po 6 tygodniach deklarowały lepszą jakość życia (124,3 ± 15,6 versus 96,8 ± 15,2) w ocenie za pomocą kwestionariusza FAMS. Po 3 tygodniach różnice nie były jeszcze tak istotne. Szczegółowej analizie poddano poszczególne zmienne oceniane w kwestionariuszu FAMS, składające się na fizyczne, psychologiczne i społeczne składniki jakości życia w grupie leczonej magnetostymulacją (rycina 1). Spośród analizowanych obszarów jakości życia po 6 tygodniach magnetostymulacji statystycznie znamienne różnice zaobserwowano w „stanie emocjonalnym”, „zadowoleniu z życia’’ oraz „myśleniu i zmęczeniu”. Nie dostrzeżono istotnych różnic w ocenie „zdolności do poruszania się”, „objawach” oraz „życiu towarzyskim i rodzinnym”.
W żadnym przypadku nie zaobserwowano działań ubocznych.
OMÓWIENIE
W ostatnich latach ukazało się wiele doniesień dokumentujących pozytywny wpływ zmiennych pól magnetycznych w leczeniu chorych na stwardnienie rozsiane [20-25]. W badaniu Sieronia i wsp. [21] obserwowano dobre efekty leczenia spastyczności, osłabionej siły mięśniowej, zaburzeń funkcji zwieraczy oraz dolegliwości bólowych. Richards [11] zauważył korzystny wpływ pulsującego pola magnetycznego wyrażający się w subiektywnej poprawie jakości życia pacjentów’ z SR. Nielsen [22] porównywał wpływ powtarzanych aplikacji poła magnetycznego i placebo na chorych z SR, u których występowało znacznie wzmożone napięcie mięśniowe. Wykazał istotną poprawę grupy badanej (znamienne zmniejszenie napięcia mięśniowego i normalizacja odruchów głębokich) w porównaniu z grupą placebo [22]. Sandyk w licznych badaniach stwierdził pozytywny wpływ pól magnetycznych na zmniejszenie niepełnosprawności, poprawy funkcji poznawczych, normalizację wzrokowych potencjałów wywołanych, zmniejszenie zaburzeń zwieraczy i spastyczności [23-25].
Interesujące wydają się doniesienia na temat korzystnego wpływu słabych pól magnetycznych w leczeniu zmęczenia towarzyszącego SR. Jest to powikłanie bardzo trudne do leczenia konwencjonalnego.
W naszym badaniu skoncentrowano się na ocenie wpływu zmiennych pól magnetycznych na poziom zmęczenia i jakość życia. Wykazano znamienne zmniejszenie zmęczenia po 6 tygodniach w grupie leczonej polem magnetycznym w stosunku do grupy placebo zarówno w ocenie FSS, jak i MFIS. Najwyraźniejsze różnice dotyczyły zmęczenia w wymiarze fizycznym i poznawczym, a efekt był zależny od długości terapii. Podobne wyniki przedstawiają Piątkowski i wsp. w bardzo dobrze zaprojektowanym i przeprowadzonym badaniu z użyciem aparatu BEMER [13]. Badaniem objęto 37 osób z rzutowo-remisyjną postacią SR i nasilonym zmęczeniem ocenianym w FSS i MFIS, a czas obserwacji wynosił 12 tygodni. Uzyskano znamienną poprawę w grupie stosującej magnetostymulację, w porównaniu do placebo. Autorzy podkreślają rolę długotrwałego stosowania pól magnetycznych sugerując, że krótkotrwałe leczenie nie przynosi zamierzonych efektów [13].
Lappin i wsp. aplikowali słabe pole magnetyczne chorym z SR przez 24 godziny w ciągu 4 tygodni [12]. Stosowano mały, przenośny aparat przytwierdzany do skóry w7 okolicy splotu ramiennego, wykazując zmniejszenie zmęczenia i poprawę ogólnej jakości życia ocenianej zmodyfikowaną skalą MS Quality of Life Inventory7. Nie dostrzeżono wpływu na niesprawność mchową, kontrolę zwieraczy i spastyczność [12].
W badaniach Richardsa, gdzie stosowano pole magnetyczne 24 godziny przez 2 miesiące udokumentowano korzystny efekt w redukcji zmęczenia, poprawie kontroli zwieraczy, funkcji poznawczych, mobilności, spastyczności i widzenia [11].
Dla kontrastu warto przytoczyć wyniki badań Mosterta i Kesserlinga [26]. Stosowali oni urządzenie SANTERRA porównywalne z VIOFOREM. Badanie obejmowało 25 pacjentów’ z SR, których podzielono na dwie grupy. W pierwszej grupie stosowano tylko pole magnetyczne (16 minut 2 razy dziennie przez 3-4 tygodnie). Druga grupa, oprócz leczenia polem magnetycznym, objęta była specjalistycznym programem rehabilitacji neurologicznej. Autorzy nie obserwowali korzystnego efektu u osób poddanych tylko magnetostymulacji, natomiast efekt ten był widoczny w’ grupie stosującej magnetostymulację w połączeniu z kompleksowy rehabilitacją. Badanie podsumowano wnioskiem, że jedynie multimodalny program rehabilitacji może przynieść poprawę redukcji zmęczenia. Wadą badania był krótki okres obserwacji, zbyt mała liczebność grup oraz fakt, że chorych oceniano jedynie w skali FSS i VAS, a wyjściowy poziom zmęczenia był wysoki (5,5 w 7-punktowej skali FSS).
Metaanaliza dokonana przez Niella, podsumowująca zastosowanie pól magnetycznych w leczeniu zmęczenia podkreśla korzystne efekty, ale rekomenduje ich długoterminowe stosowanie [27]. Wydaje się, że 6-tygodniowy okres stosowania jest minimalny dla osiągnięcia pożądanych efektów’.
W naszym badaniu osoby leczone polem magnetycznym po 6 tygodniach deklarowały również lepszą ogólną jakość życia w ocenie za pomocą kwestionariusza FAMS. Po 3 tygodniach różnice nie były jeszcze tak istotne. Analiza poszczególnych obszarów jakości ocenianych w kwestionariuszu FAMS wykazała znamienne różnice w „stanie emocjonalnym”, „zadowoleniu z życia” oraz „myśleniu i zmęczeniu”. Nie dostrzeżono istotnych różnic w ocenie „zdolności do poruszania się”, „objawach” oraz „życiu towarzyskim i rodzinnym”. Związane jest to prawdopodobnie z wpływem na tzw. psychologiczne składniki jakości życia (zmniejszenie depresji i lęku, lepsza kontrola emocji, myśli i zachowania oraz złagodzenie stresu emocjonalnego). Pole magnetyczne emitowane przez VIOFOR JPS zmniejsza również napięcie mięśni, poprawia siłę mięśniową, łagodzi bóle i zaburzenia czucia, przez co pośrednio wpływa na lepsze wykonywanie czynności dnia codziennego.
Nie stwierdzono natomiast korzystnego oddziaływania pól magnetycznych na społeczne składniki jakości życia oraz stan niewydolności ruchowej. Ocena w skali EDSS nie wykazała istotnej poprawy7 sprawności mchowej żadnej z grup.
Uzyskane przez nas wyniki odzwierciedlają okresową jakość życia i dlatego konieczne są badania długofalowe na znacznie większej populacji. Są one jednak na tyle zachęcające, że magnetostymulację może polecić jako metodę uzupełniającą leczenie objawowe chorych na stwardnienie rozsiane.
WNIOSKI
Magnetostymulacja w sposób znamienny zmniejsza poziom zmęczenia w stwardnieniu rozsianymi oraz pozytywnie wpływa na niektóre aspekty jakości życia chorych (stan emocjonalny, zadowolenie z życia, myślenie i zmęczenie).
W żadnym przypadku nie zaobserwowano działali niepożądanych.
Magnetostymulacja może stanowić alternatywną metodę leczenia objawowego chorych na stwardnienie rozsiane.
Piśmiennictwo:
- Selmaj K.: Stwardnienie rozsiane, Termedia Wydawnictwo Medyczne, Poznań 2006.
- Brola W, Ziomek M, Czernicki J.: Zespół zmęczenia w przewlekłych chorobach neurologicznych. Neur Neurochir Pol 2007; 41:340-349.
- Dworzańska E, Mitosek-Szewczyk K, Stelmasiak Z.: Zespól zmęczenia M’ stwardnieniu rozsianym,Neurol Neurochir Pol. 2009;43:71-6.
- Geisler MW, Śliwiński M, Coyle PK i wsp.: The effects of amantadine and pemoline on cognitive functioning in multiple sclerosis, ArcliNeurol 1996;53:185 – 188.
- Stein DP, Dambrosia JM, Dalakas MC.: A double-blind, placebo-controlled trial of amantadine for the treatment of fatigue in patients with the postpolio syndrome, Ann N Y Acad Sci 1995;753: 296-302.
- Kraft GH, Bowen J, Stankoff B. i wsp. Modafinil for fatigue in MS: A randomized placebo-controlled double-blind study, Neurology 2005; 65:1995-1997.
- Willoughby E.: Modafinil for fatigue in multiple sclerosis J Neurol Neurosurg Psychiatry 2002;72: 150-150.
- Zifko UA, Rupp M, Schwarz S. i wsp.: Modafinil in treatment of fatigue in multiple sclerosis: results of an open-label study, J Neurol 2002; 249: 983-87.
- Stankoff B, Waubant E, Confavreux C. i wsp.: Modafinil for fatigue in MS: a randomized placebo-controlled double-blind study, Neurology 2005;64:1139-1143.
- Branas P, Jordan R, Fry-Smith A. i wsp.: Treatments for fatigue in multiple sclerosis: a rapid and systematic review. Health Technol Assess 2000; 4:1-61.
- Richards TL,: Double-blind study of pulsing magnetic field effects on multiple sclerosis. J Altem Complement Med 1997;3:21-29
- Lappin MS, Lawrie FW, Richards TL, Kramer ED.: Effects of a pulsed electromagnetic therapy on multiple sclerosis fatigue and quality of life: a double-blind, placebo controlled trial, Altern Ther Health Med. 2003; 9: 38-48.
- Piątkowski J, Kem S, Ziemssen T.: Effect of BEMER magnetic field therapy on the level of fatigue In patients with multiple sclerosis: A randomized, double-blind controlled ttial. J Altem Complement Med 2009; 15: 507511.
- Kurtzke J.: Rating neurologic impairment in multiple sclerosis: an expanded disability status scale (EDSS). Neurology 1983; 33: 1444-1452.
- Opara J, Jaracz К, Brola : Aktualne możliwości oceny jakości życia w stwardnieniu rozsianym, Neur Neurochir Pol 2006;40:336-341.
- Sieroń A, Cieślar G, Kawczyk-Krupka A i wsp.: Zastosowanie pól magnetycznych w Wyd. П uzupełnione i rozszerzone, a-medica press, Bielsko-Biała 2002.
- Jamroz-Wiśniewska A, Papuć E, Bartosik-Psujek H, Belniak E, Mitosek-Szewczyk K. Stelmasiak Z.: Analiza walidacyjna wybranych aspektów psychometrycznych polskiej wersji Skali Wpływu Zmęczenia Stwardnienia Rozsianego na jakość życia chorych (MSIS-29). Neurol Neurochir Pol. 2007;41:215-22.
- Celia DF, Dineen K, Amason B, Reder A, Webster KA, Karabatsos G i wsp.: Validation of the functional assessment of multiple sclerosis quality of life instrument. Neurology 1996; 47: 129-39.
- Kossakowska M.: Standaryzacja polskiej wersji Kwestionariusza do Oceny Jakości Życia w Stwardnieniu Rozsianym (FAMS). Psychologia Jakości Życia 2004; 3: 65-80.
- Brola W., Węgrzyn W., Czernicki J.: Wpływ zmiennego pola magnetycznego na niewydolność mchową i jakość życia chorych ze stwardnieniem rozsianym. Wiad Lek 2002, 55, nr 3-4: 136.
- Sieroń A, Cieślar G, Matuszczyk J, Żmudziński J.: Próba wykorzystania zmiennego pola magnetycznego w objawowym leczeniu stwardnienia rozsianego, Pol Tyg Lek 1996; 51: 113-115.
- Nielsen JF. Sinkjear T, Jakobsen J.: Treatment of spasticity with repetitive magnetic stimulation: a double-blind placebo-controlled study’, Mult Seler 1996; 2: 227-32.
- Sandyk R.: Successful treatment of multiple sclerosis with magnetic fields. Int J Neurosci 1992:66:237-250.
- Sandyk R, Iacano RP.: Resolution of longstanding symptoms of multiple sclerosis by application of picoTesla range magnetic fields. Int J Neurosci 1993; 70: 255-269.
- Sandyk R.: Progresshe cognitive improvement in multiple sclerosis from treatment with electromagnetic fields. Int J Neurosci 1997; 89: 39-51.
- Mostert S, Kesselxing J.: Effect of pulsed magnetic field therapy on the level of fatigue in patients with multiple sclerosis. A randomted contwlled dial, Multiple Sclerosis 2005;11:302-305.
- Neill J, Belan L Ried K.: Effectiveness of non- pharmacological interventions for fatigue in adults with multiple sclerosis, rheumatoid arthritis, or systemic lupus erythematosus: A systemic review, J Adv Nuts 2006;56:617-635.