Viofor skutecznym wsparciem w leczeniu neuroboreliozy

Borelioza to najczęściej występująca choroba odkleszczowa w Polsce i Europie. Wywoływana jest przez zakażenie bakterią Borrelia burgdorferi w wyniku ukąszenia przez kleszcza. Chociaż na „chorobę z Lyme” nie ma jeszcze skutecznego leku,  to medycyna otwiera nam coraz szersze pole walki ze skutkami boreliozy. Mogą przynieść one ulgę wielu osobom, a trzeba wiedzieć, że rokrocznie notowanych jest w Polsce ponad 20 tysięcy przypadków boreliozy.

 Zabiegi Viofor wspierają leczenie objawów i powikłań boreliozy. Jego skuteczność w działaniu przeciwbólowym, antypatycznym i regeneracyjnym została udowodniona w ponad 300 publikacjach naukowych i 35 rozprawach doktorskich.

Objawy zakażenia są bardzo zróżnicowane, niektóre podobne do innych schorzeń. Choroba zaczyna się zwykle od charakterystycznej obwódki i zaczerwienienia wokół miejsca wkłucia kleszcza (tzw. rumień wędrujący). Później pojawiają się bardziej ogólne objawy, np. zmęczenie, zawroty czy bóle głowy. Następnie ujawniają się inne symptomy, z czego do najczęstszych zaliczyć należy uszkodzenie nerwów czaszkowych, widoczne jako porażenie połowy twarzy.  Szacuje się, że postać neurologiczna występuje aż u 15-40% osób chorych na boreliozę.

Mnogość nieprzyjemnych objawów

W zależności od rodzaju porażonego nerwu osoba zarażona krętkami Borelli może odczuwać również drętwienie, cierpnięcie twarzy, ból i parestezje, zawroty głowy, osłabienie mięśni szyi, niedowład mięśni języka, osłabienie mięśni karku, zapalenia stawów oraz cały szereg zaburzeń utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Obwodowe porażenie nerwu twarzowego

Jednym z najbardziej niekomfortowych skutków zarażenia jest obwodowe porażenie nerwu twarzowego.  Twarz ulega wygładzaniu po stronie porażenia, opada kącik ust, zanikają ruchu mimiczne, szpara powiekowa staje się szersza, a podczas zamykania oczu – przy niedomkniętej powiece – obserwuje się objawy Bella (zwrot gałki ocznej ku górze i na zewnątrz)[1]. Choroba wiąże się również z silnymi nerwobólami, zwłaszcza w nocy, lub mrowieniem i zaburzeniami czucia w miejscach, które zaopatruje zajęty przez proces chorobowy nerw. Powodują one u zakażonego bóle, a także cały szereg nieprzyjemnych odczuć z tym związanych.

Viofor – szybka odbudowa uszkodzonego nerwu i ulga w bólu

Poza stosowaną w początkowym stadium zarażenia antybiotykoterapią, w dalszym przebiegu choroby coraz częściej wykorzystywane są metody fizykalne. Mowa m.in. o terapii polem magnetycznym Viofor, która wykonywana systematycznie zmniejsza objawy, poprawia codzienne funkcjonowanie pacjenta oraz jest cennym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Jest to technologia z sukcesami stosowana w rehabilitacji w i wspomaganiu leczenia wielu schorzeń, w tym objawów neuroboreliozy czy innych zwyrodnień układu nerwowego. W badaniach z wykorzystaniem magnetostymulacji systemie Viofor odnotowano istotną poprawę stanu klinicznego pacjentów. Metoda pozwoliła chorym znacznie szybciej uniknąć cierpienia, bólu, a dzięki działaniom regeneracyjno-reparacyjnym i odżywczym szybciej przyczyniła się do odbudowy i prawidłowego funkcjonowania uszkodzonego nerwu. Działanie pól magnetycznych potwierdzają również inna badania, w których udokumentowano częstsze ustępowanie przykurczów, normalizacja napięcia twarzy oraz ustępowanie współruchów oczno-ustnych.[2]

Zabiegi Viofor polegają one na kompleksowej aplikacji pola elektromagnetycznego i/lub światła o optymalnie dobranej długości fali i dawce energetycznej. Ma to udowodnione naukowo (w ponad 300 publikacjach naukowych i 35 rozprawach doktorskich habilitacyjnych) działanie antyspastyczne, regeneracyjne, przeciwbólowe oraz  poprawiające krążenie obwodowe. Dlatego regularnie zabiegi, możliwie dzięki serii do samodzielnego stosowania w warunkach domowych, dają ulgę w walce w bólem, poprawiając równocześnie funkcjonowanie uszkodzonych przez boreliozę.

Piśmiennictwo:

[1] Sieroń A., Obuchowicz A., Jakubowska D., Żmudzińska-Kitczak J., Pietrzak J., Urban K., Kniażewska M., Sieroń-Stołtny K., Mrugała-Przybyła B., Szyguła S.: Zastosowanie pola magnetycznego w leczeniu obwodowego porażenia nerwu twarzowego u dzieci – opis przypadków. Baln. Pol. 2004, 66(1-2), 58-63.

[2] Pasek J., Pasek T., Kniażewska M., Obuchowicz A., Sieroń A.: Magnetostymulacja w leczeniu obwodowego porażenia nerwu twarzowego. Neurol. Dziec. 2008, 34(17) 71-74.